Zaznacz stronę

Wykładowcy - Konferencja Periodontologiczna 2016

Prof. Dr. Mariano Sanz

Tytuł lekarza – Universidad Complutense of Madrid
Specjalista w dziedzinie stomatologii. Universidad Complutense de Madrid
Specjalista w dziedzinie periodontologii. University of California, Los Angeles (UCLA)
Dr n. med. (PhD). Universidad Complutense de Madrid
Honorowy doktorat uniwersytetów w Göteborgu (Szwecja) i San Sebastian (Santiago de Chile)
Profesor i kierownik periodontologii. Universidad Complutense de Madrid
Dyrektor programu szkolenia dyplomowego „Master in Periodontology”. Universidad Complutense de Madrid

Były sekretarz generalny European Federation of Periodontology (EFP)
Były prezes Spanish Society of Periodontology (SEPA).
Były prezes Pan European Region of the International Association for Dental Research (IADR-PER)

Współredaktor czasopism Journal of Clinical Periodontology i Evidence-Based Dental Practice oraz członek komitetu redakcyjnego czasopism Journal of Periodontal Research, Journal of Periodontology, Clinical Oral Implant Research, Clinical Oral Investigations, European Journal of Dental Education i European Journal of Implantology

Opublikował ponad 250 artykułów naukowych i rozdziałów w książkach na temat periodontologii, implantologii stomatologicznej i edukacji stomatologicznej.

Prowadził wiele kursów i seminariów na temat periodontologii, implantologii stomatologicznej i edukacji stomatologicznej.

 

Streszczenie

Przyszłe perspektywy regeneracji tkanek przyzębia. Stosowanie zasad bioinżynierii.

Współczesne techniki regeneracji przyzębia mają na celu leczenie ubytków kostnych przyzębia dla poprawy ogólnego rokowania dotyczącego zębów oraz zachowania naturalnych zębów u pacjentów dotkniętych przewlekłym zapaleniem przyzębia. Systematyczne przeglądy randomizowanych badań klinicznych wykazały, że osiągnięcie tego celu jest przewidywalne, a wspomniane techniki wykorzystuje się na podstawie decyzji podjętych w odniesieniu do poszczególnych pacjentów i konkretnych okolic (anatomia ubytku, sąsiadujących zębów itp.). Pomimo tego wysokiego stopnia przewidywalności tego rodzaju interwencje nie są powszechnie stosowane. Lekarze praktycy często mylnie uważają je za trudne i nieprzewidywalne. Pojawienie się zasad bioinżynierii, opartej na wykorzystaniu komórek, które mogą ulegać różnicowaniu w tkanki docelowe, czynników wzrostu, które dostarczają tym komórkom sygnałów do różnicowania oraz rusztowania, które utrzymuje przestrzeń, pozwalając na odbudowę tych tkanek, może pozwolić na pokonanie niektórych z tych trudności. W tej prezentacji przedstawimy podstawy zastosowania terapii komórkowej w regeneracji tkanek przyzębia oraz pierwsze wyniki badań eksperymentalnych i badań klinicznych na ludziach z zastosowaniem tych zasad.

Mariano Sanz